3D Robotics „Solo“ drono apžvalga tiesiai iš vartotojo

by

Visada smagu sulaukti vartotojų atsiliepimų apie įrenginius iš turimo asortimento ir visai nesvarbu ar jie juos giria, ar peikia, priimame bet kokią kritiką. Štai tokia 3D Robotics „Solo“ drono apžvalga tiesiai iš vartotojo:

„Sveiki Visi,

Pagaliau atėjo metas 3DR Solo apžvalgai: jį turiu jau virš pusę metų, galiu pasakyti tiek gero, tiek blogo, tai ir pagalvojau: kadangi tai nėra labai plačiai paplitęs dronas, gal kam bus įdomu apie jį paskaityti. Man pačiam tokia informacija būtų labai pravertusi prieš perkant. Dar noriu pabrėžti, kad nesu susijęs su dronų bizniu, esu tiesiog eilinis, šiek tiek pažengęs, vartotojas: šitas dronas mano jau penktas 😉 . Visos išdėstytos mintys yra tik mano nuomonė, susidariusi iš asmeninės patirties, taip pat ieškant problemų sprendimų interneto forumuose ir bendraujant su gamintojo atstovais: bandau viską parašyti objektyviai, nieko neteisiu ir į absoliučią teisybę jokiu būdu nepretenduoju.

Pirmiausia, kodėl jį pirkau: prieš tai turėjau dji Vision Plius, kuriuo nebuvau labai patenkintas: jis ir gedo, ir krito taigi kažko naujesnio iš dji nebenorėjau. Apie Solo girdėjau senai ir, kadangi man dronas reikalingas filmavimui ir fotografavimui, o jis ir yra reklamuojamas kaip “CINEMATIC MADE AUTOMATIC”, o be to po nelabai kokios patirties su Phantomo patikimumu, visur buvo labai akcentuojamas superinis 3DR garantinis aptarnavimas ir vartotojų palaikymas, tai irgi buvo svarbus pasirinkimo faktorius.

Taigi mano subjektyvi patirtis:
1/ Kaip autopilotą jis naudoja open-hardware’inį Pixhawk’ą ir tiek pačiam drone, tiek valdymo pulte stovi kompai, kuriuose sukasi Linux’sas. Kadangi pats esu programuotojas ir “Open source” šalininkas, taip pat dirbau srityje susijusioje su elektronikos gamyba, tas man labai artima. Taip pat yra ir galimybė peržiūrėti ir išanalizuoti detalius skrydžio log’us: ne visiems tai reikalinga, bet man įdomu ir naudinga. Pats iOS/Android apps’as nėra opensource’inis 😉

2/ Jis turi “extension port’ą”: galimybę prijungti trečios šalies gamintojų papildomus įrenginius, kas irgi labai vilioja: tai atveria praktiškai neribotas tobulinimo galimybes. Taigi sukurta platforma ir architektūra, leidžianti tobulinti ir plėsti droną pagal poreikius ir tuo pačiu jo nekeisti kas metais. Kol kas įrenginių nėra labai daug: LED šviesos, LIDAR’o prototipas.

3/ Kadangi jis buvo kuriamas filmavimui (bent jau girdėjau tokius anonsus), tai pas jį taip pat daug specialių filmavimo režimų, kurie leidžia, neperkant du ar tris kartus brangesnio drono ir valdant vienam nufilmuoti tikrai neblogus vaizdus ir tie režimai pastoviai pildomi ir tobulinami. Aišku, dabar daug panašių režimų pilną ir pas konkurentus, bet tada kai jis buvo anonsuotas (o tai buvo dar dji Phantom V+ laikais) tai buvo naujovė.

4/ Dizainas: čia viskas subjektyvu, bet jis man toks, koks ir turi atrodyti rimtas dronas: kokybiška plastmasė, geras dizainas, ekranėlis valdymo pulte rodantis pagrindinius parametrus: vienu žodžiu čia super viskas.

5/ Varikliai. Vienas iš mano Solo variklių sugedo po maždaug 5 skrydžio valandų: ankstoką kaip dronui už tokią kainą. Paieškojus forumuose, išaiškėjo, kad 3DR, į Solo galimai deda nelabai kokybiškus variklius, kuriuose pagrindinė problema yra guoliai ir variklių guolių gedimai yra gana dažna problema (3DR fanatikai sako, kad tai vyksta ne taip ir dažnai, o forumuose nusiskundimų tikrai nemažai. Gedimų statistikos 3DR turbūt tikrai nepateiks, taip, kad čia galima tik spėlioti).

6/ Sugedus varikliui susidūriau su kita problema: garantinio aptarnavimo. Šiaip jis nusileido pievoje, gana sėkmingai ir, teisybės dėlei reikėtu paminėti, kad jo softas variklio gedimą bando kompensuoti mažindamas kitų variklių apsukas, tokiu būdu neleisdamas dronui apsiversti ir išlaikydamas stabilumą. Tada jis nekrenta, o tiesiog labai greitai leidžiasi: tikrai greitai, bet tai vis tik geriau negu laisvas kritimas. Taigi jis trenkėsi į žemę, apvirto, bet nesudužo, apvirtus varikliai automatiškai išsijungė, kas labai gerai, nes kai mano Phantomas V+ nukrito į rugius, tai varikliai sukosi tol, kol aš jį radau: net korpuso plastmasė išsilydė nuo karščio. Po apžiūros ir peržiūrėjus skrydžio log’us paaiškėjo, kad problema tik su varikliu (kaip paskui paaiškėjo- dviem, na, bet antro variklio problema galėjo būti iššaukta kritimo). 3DR pradžioje sureagavo labai operatyviai: tipo jų problema, garantinis atvejis, atsiųsime variklius. Bet nesileidžiant į smulkmenas, visa tai truko apie pusantro mėnesio, plius reikėjo sumokėti importo muitą ir PVM už garantines dalis. Ir kas svarbiausia: jam dalių Lietuvoje (o ir visoje Europoje) nelabai yra (arba kainos kosmosas), viskas vyksta per Ameriką, vietinis atstovas (allriders.lt) tiesiog nelabai kišasi- tipo aiškinkis tiesiogiai, aš nelabai ką galiu padaryti. Na, aišku, parašo kokį emailą jiems ir jis, bet rezultato nėra: pats jis jų netaiso, dalių neturi ir nekeičia (2016 metų Sausio/Vasario mėnesio duomenys, gal dabar kažkas ir pasikeitė). Man atsargines dalis išsiuntė tik po to, kai pradėjau rašyti apie savo problemą ir 3DR požiūrį į klientus per visus forumus ir mano postus pamatė kažkas iš 3DR vadovybės. Jeigu to nebūčiau daręs, gal ir dabar dar laukčiau. Ir tai taip išreklamuotas garantinis/pogarantinis aptarnavimas! Taigi drįsčiau teigti, kad ne USA jis labai nekoks. Dar noriu paminėti, kad importo mokesčius vietinis atstovas man dalinai kompensavo, taigi pliusas ir jiems 😉 . Gal dabar situacija ir kažkiek geresnė, bet norėjau nusipirkti kai kurių priedų savo Solo, tai vėl nėra. Tiesa, įdėjus atsiųstus naujus garantinius variklius į Solo jų vibracija ir garsas buvo tragiški: toks vaizdas, kad irgi greitai bus galimos problemos su guoliais: nebenorėjau rizikuoti, o ir garantija tokia sąlyginė Europoje gaunasi, tai po kelių skrydžio valandų pakeičiau juos į T-Motors MT2216 (viename forume yra aprašytas visas modifikavimas). Variklių darbas skiriasi kaip diena ir naktis: tiek garsas, tiek vibracija.

7/ Niuansai su gimbalu: gimabalas su kamera yra labai žemai, bent kiek didesnė žolė jį liečia. Paleidimui visada naudoju “landing pad’ą”. Be to, hdmi kabelis naudojamas vaizdui iš kameros perduoti yra gana storas ir jis į kamera perduoda drono vibracijas: sureguliuoti, kad vibruotu kuo mažiau yra problema, praktiškai tam reikia ardyti Solo, pageidautina keisti kabelį į kitą, dėti visokias porolono tarpines ir t.t.: na, vienu žodžiu žaidimas nemažas ir ne visada geras rezultatas.

8/ Silpnas GPS imtuvas (tačiau geras GPS signalo apdorojimo algoritmas): kadangi skraidau gamtoje, man tai nebuvo didelė problema (nebent bandai pakilti tarp medžių), bet šiaip GPS signalą jis gaudo gana prastai. Didelis pliusas yra tas, kad jis vertina daug GPS parametrų, tas irgi pailgina startavimo laiką, bet gali būti 99.99% tikras, kad tvirtai neužfiksavus pakilimo vietos GPS režimu nepakilsi, o paspaudus “return to home” jis į Kiniją neišskris, bet sėkmingai sugrįš namo 😉 . Bent jau aš apie flyaway su Solo negirdėjau. Kad pagerinti GPS signalą, reikia dėti papildomas izoliacines tarpines ir ekranus tarp gamyklinio ekrano ir GPS modulio, arba keisti GPS modulį į kitą. Padariau ir tą (modulio nekeičiau, tik tarpinę įdėjau ir papildomą ekraną) ir tai tikrai pagerina rezultatą, bet tai papildomas žaidimas ir išlaidos.

9/ Skrydžio atstumas ir ryšio stabilumas nėra pats geriausias: kartais veikia labai gerai, kartais pora šimtų metrų ir vaizdas pradeda trūkinėti. Atvira architektūra leidžia jį modifikuoti: keiti wifi kortas į galingesnes tiek kontroleryje, tiek Solo ir/arba dedi papildomas antenas, keiti hdmi kabelį jungianti wifi modulį su gimbalu (forumuose rašo, kad vaizdo problemos gali būti susietos būtent su hdmi kabeliu), tada geriau, bet vėlgi- ne iš gamyklos.

10/ Darbo stabilumas: tie visi “smart” režimai būtų labai gerai, jeigu jie visada veiktu, bet būna, kad programuoji režimą, o jis beveik paskutiniame taške ima ir nusimuša: ir vėl iš naujo. Apps’as lūžinėja (nedažna, bet lūžinėja), su GoPro nesusikalba, gimbalas nesuinicializuoja įjungus ir t.t. Na nėra taip, kad labai dažnai tos problemos būtų, bet taip pat nėra, kad skrendu filmuoju, dėl nieko galvos nesuku ir viskas 95% atveju OK.

11/ Baterija: 13-15 min. realaus skrydžio laiko.

12/ Gal čia to kritimo pasekmė, kuri pasimatė ne iš karto, bet korpuse prie variklių nesenai atsirado keli nedideli įtrūkimai (nes apie tai jokiame forume nerašo: korpusai jų tvirti, pagal viską ir plastmasė kokybiška): pastebėjau įtrūkimus atsitiktinai, kai keičiau wifi plokštę Solo. Kol kas užpyliau epoksidiniais klijais ir skraidau, bet perspektyvoje turbūt reiks keisti korpusą: oficialiai 3DR korpusų dabar neparduoda (seniau pardavime buvo): kas labai keista ir nesuprantama- siūlo pirkti naują droną be priedų (be baterijos, valdymo pulto ir t.t.- tik pats aparatas). Tai ką: įskilo korpusas, pirk naują droną? Mano galva visiška nesąmonė. Galima gauti už 129Eur plius 42Eur atsiuntimas pas distributorių Olandijoje, bet tai nepigu. Na ir amazon.com jų taip pat yra, bet kaina su atsiuntimu ir muitu irgi panaši gaunasi. Ir neaišku kiek ilgai jų bus, jeigu 3DR nusprendė korpusų atskirai nebepardavinėti. (Cenzūra: pardavėjo pavadinimas) naujų neturi: siūlė nebent iš ardomo Solo ir vėliau, na, bet tai jau irgi yra esamoj situacijoj neblogai.

13/ 3DR galimai turi finansinių problemų: nutraukė palaikymą telefonu, iš jų išėjo keletas vedančiųjų specialistų: neaišku kaip ir kuo čia baigsis. Tiesa, naujo iOS apps’o beta versija pasirodė su labai neblogomis galimybėmis, taigi sakyti, kad viskas jau labai blogai turbūt kol kas irgi negalima. Pagyvensim- pamatysim 😉 .

14/ Kaip kamera naudojama GoPro: tai neblogai, bet jau norėtųsi kažko geresnio (foto su RAW palaikymu), ar bent jau alternatyvos. Iš principo alternatyva kaip ir yra, bet čia jau visiškas DIY sprendimas: dedi bet kokią panašią svoriu ir forma į GoPro kamerą su mikro hdmi išėjimu, subalansuoji gimbalą ir turi vaizdą, bet be kameros valdymo. GoPro kameros valdymas galimas per Solo apps’ą tas gerai, bet, kaip jau minėjau, jis veikia ne be trūkumų ir kartais su strigimais.
Žadama speciali Sony kamera su jai skirtu gimbalu, bet tik specialiems poreikiams ir profesionalams: komplektas turbūt bus brangus ir neskirtas eiliniam vartotojui 😉

Tai tiek pastebėjimų. Mano asmeninė išvada būtų ta, kad sumanymas ir potencialas 3DR Solo tikrai didžiulis, bet kol kas jis vis dar pilnai neišdirbtas, nors nuo išleidimo jau virš metų praėjo.
Ar aš jį pirkčiau dar kartą žinodamas tai ką žinau dabar? Už tiek kiek mokėjau tada (Solo+gimbalas+kuprinė+2papildomos batarkės, gavosi apie 2335EUR, ir čia dar be GoPro)- tikrai ne, bet jeigu būčiau pasirengęs jį iškart modifikuoti, o jo komplekto kaina (su GoPro 4 ir gimbalu) būtų 1K EUR ribose- gal ir taip ;)“

Pateiktas originalus neredaguotas tekstas.

Už išsamią apžvalgą ir originalias įžvalgas dėkojame Neriui Buteikiui

 

Patarimas Jums!

 

Dėkojame už įvertinimą! Dabar praneškite pasauliui apie tai.

.
Kaip vertinate šį straipsnį?

  • Prastas
  • Puikus
  • Vidutiniškas
  • Nuobodus
  • Nuliūdino
  • Neblogas